Logo Pezal bosch center serwis

Polityka prywatności
Tel. (58) 303 80 80

Godziny otwarcia: Pn - Pt 800 - 1600

Diesel Centrum: Diagnostyka - Elektronika - Mechanika - Hamulce - Podwozia - Wtryskiwacze - Systemy COMMON RAIL - Turbosprężarki

Profesjonalna regeneracja filtra cząstek stałych

Współczesne pojazdy na ogół zasilane są silnikami spalinowymi, które – wedle obowiązujących obecnie przepisów – powinny być wyposażone w tzw. DPF, czyli filtr cząstek stałych (z ang. diesel particulate filter). Jego zadaniem jest oczyszczanie gazów spalinowych z drobinek, na które w głównej mierze składa się niespalony węgiel odkładający się na ściankach filtra w formie sadzy. Jej nadmierne gromadzenie prowadzi do zapychania i powolnej utraty wydolności układu wydechowego, dlatego w celu zachowania pełnej sprawności pojazdu konieczne jest czyszczenie filtra cząstek stałych. Nie powinno się go przeprowadzać za pomocą domowych metod, które mogłyby uszkodzić zawarte w nim metale.

Skuteczne czyszczenie DPF w województwie pomorskim

Najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne jest udanie się do profesjonalnego warsztatu, gdzie przeprowadzone zostanie czyszczenie DPF. Warto zwracać uwagę na wydajność pracy silnika oraz jego osiągi. Jeżeli odczuwalnie się zmniejszyły, regeneracja filtra cząstek stałych może okazać się niezbędna. Istnieje również możliwość jego wymiany, jest jednak zbyt kosztowna, aby ktokolwiek chciał z niej skorzystać. Panuje wręcz przeciwna, rzecz jasna, niezgodna z prawem, tendencja do usuwania układu filtrującego przez niektórych kierowców. Aby jednak pozostać w sferze bezpiecznych oraz legalnych metod dbania o pojazdy, rekomendowana jest profesjonalna regeneracja filtra cząstek stałych.

Czyszczenie DPF – częstotliwość

Jak o większości problemów z pojazdem, o tym, że konieczna jest wymiana bądź regeneracja DPF, informuje nas odpowiednia kontrolka w samochodzie. Zapala się ona zwykle po przejechaniu od około 120 do około 200 tysięcy kilometrów – wcześniej raczej nie powinna nikogo niepokoić. O tym, z jaką częstotliwością powinna być wykonywana regeneracja filtra cząstek stałych, decyduje głównie styl jazdy, stan techniczny pojazdu oraz jakość paliwa, z którego się korzysta. Co istotne, niektóre samochody wyposażone są w układy samooczyszczające aktywne lub pasywne. Pierwsze z nich wykorzystują zjawisko utleniania cząsteczek pod wpływem działania dwutlenku azotu, pozostałe z kolei regulują ich ilość poprzez katalityczne spalanie. Żaden z systemów nie eliminuje jednak problemu w całości, obydwa opóźniają jedynie konieczność udania się do warsztatu, dlatego jeśli interesuje Cię profesjonalna regeneracja DPF, zapraszamy do kontaktu.

Kiedy potrzebna jest regeneracja DPF?

Czyszczenie filtra cząstek stałych przeprowadzane jest z użyciem najnowocześniejszych metod, które wydłużają żywotność układu wydechowego pojazdu. Dzięki nim nie trzeba obawiać się konieczności przeprowadzenia kosztownych wymian. Regeneracja filtra cząstek stałych może poprawić osiągi samochodów zasilanych silnikami spalinowymi. Jest to usługa znacznie tańsza niż naprawy spowodowane dłuższym użytkowaniem pojazdu z zapchanym filtrem. Nie ma zatem złotej zasady na to, kiedy wykonywać czyszczenie DPF – należy jeździć możliwie oszczędnie i czekać na zapalenie się kontrolki. Jeśli ta się pojawi, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty na czyszczenie DPF. Nasza firma jest z województwa pomorskiego.

Na czym polega regeneracja filtra cząstek stałych?

Regeneracja DPF polega na płukaniu jego wkładu za pomocą specjalnego detergentu chemicznego wtłaczanego do środka pod odpowiednim ciśnieniem i w stałych odstępach czasu. Przeznaczone do tego urządzenie bada stopień zabrudzenia filtra, oceniając wartość tzw. ciśnienia różnicowego. Gdy jest ono większe niż 50 mbar, to mówimy o zabrudzonym filtrze kwalifikującym się do regeneracji DPF. Proces usuwania osadów, popiołu i innych zanieczyszczeń z filtra do aut osobowych trwa około godziny. Z kolei regeneracja filtra cząstek stałych do samochodów dostawczych i autobusów wymaga dłuższego czyszczenia. Zaletą tego typu usługi jest relatywnie niski koszt zabiegu. Z tego względu warto poddawać samochód regularnym przeglądom i regeneracji filtrów.

Umów się na wizytę

Serwis pojazdów

bosch serwis pezal gdańsk Paulina Kaczmarek
(58) 303 80 80 w.1
p.kaczmarek@pezal.com
kom. 530 880 880
bosch serwis pezal gdańsk Sebastian Cybulski
(58) 303 80 80 w.1
s.cybulski@pezal.com
kom. 530 880 880

Serwis pomp i wtryskiwaczy

bosch serwis pezal gdańsk Kamil Bodek
(58) 303 80 80 w.2
k.bodek@pezal.com
kom. 530 566 566

Serwis Turbosprężarek i sprzedaż podzespołów

bosch serwis pezal gdańsk Łukasz Godlewski
(58) 303 80 80 w.3
l.godlewski@pezal.com
kom. 530 566 566

Kierownik Serwisu

bosch serwis pezal gdańsk Patryk Dudko
(58) 303 80 80
p.dudko@pezal.com

lub zostaw nam swój numer, a nasi doradcy oddzwonią do Ciebie.

Wycena Online

Chcesz wiedzieć ile będzie cię kosztowała usługa? Wypełnij formularz*:

* Podana wycena jest wyceną przybliżoną wyliczoną na podstawie informacji udzielonych przez klienta, szczegółowa wycena zostanie podana po weryfikacji usterki przez naszego mechanika.

Kontakt

ul. Benzynowa 50, 83-011 Gdańsk / Przejazdowo
Tel. (58) 303 80 80
Kom: 530 880 880
mail. serwis@pezal.com